Czwartek, 20 stycznia 2022, Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Modernizacja Placu Solidarności

Mijamy go chyba codziennie, bo leży w centrum miasta, niedaleko od domów naszej spółdzielni. Niektórzy z nas spotykają się tu podczas dorocznych obchodów świąt narodowych – 11 Listopada, czy 3 Maja. Można wtedy zobaczyć kompanie honorowe, poczty sztandarowe i delegacje składające kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny, który od paru lat jest stałym elementem wschodniej części placu.

Wybudowany w latach 70. minionego stulecia plac od wielu lat pozostawia wiele do życzenia. Problemem jest stan techniczny nawierzchni. Wykruszył się beton, wyszczerbiły stopnie dzielące przestrzeń na trzy części. Podczas uroczystości trzeba było uważać, żeby się nie potknąć i nie przewrócić. Szczególnie niebezpieczne mogły się czuć osoby starsze, a przecież wiadomo, że uczestniczący licznie w obchodach kombatanci to nie młodzieniaszkowie.

Dwa lata temu powstał Społeczny Komitet Odbudowy Placu Solidarności. Jego członkowie odbyli szereg spotkań z władzami miasta i województwa. Są tego efekty. Na modernizację swych reprezentacyjnych placów ratusz postanowił sięgnąć po środki unijne w konkursach na rewitalizację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Jeszcze w tym roku ma ruszyć gruntowna przebudowa wg. projektu przygotowanego przez Autorską Pracownię Projektową Janusza Miścickiego.

Jak będzie wyglądał Plac Solidarności w nowej szacie? Na pewno będzie ładniejszy, ale też o wiele mniejszy. Miejmy nadzieję, że pomieści uczestników dorocznych uroczystości. To, co poprawi funkcjonalność i estetykę miejsca to oczywiście nowa nawierzchnia. Projekt przewiduje chodniki i opaski z płyt granitowych. Schody, murki, siedziska również będą wykonane z bloków granitowych. Z tego samego surowca będą licowania na ściance wzdłuż prowadzącego pod pomnik chodnika. Ponieważ miejsce to wykorzystywane jest zgodnie z funkcjami reprezentacyjnymi zaledwie parę razy w ciągu roku, architekt postanowił wzbogacić je o funkcje rekreacyjne instalując w nawierzchni modne i praktyczne fontanny typu „dry plaza”. Obok staną ławeczki, na których będzie można przysiąść i odpocząć podziwiając tryskającą wodę. Wieczorem fontanna będzie podświetlona światłem halogenowym. Projektant nie zapomniał również o zieleni – będą gazony kwiatowe, w tle pomnika staną starannie przystrzyżone tuje, nie zabraknie również trawników.

Należy mieć nadzieję, że jeszcze w tym roku Olsztyn zyska w centrum miasta plac o nowym, eleganckim designerze, który będzie zarówno miejscem patriotycznych uroczystości, a także odpoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców, również dla naszych spółdzielców. Załączone zdjęcia pozwolą Państwu wyrobić sobie opinię o tym projekcie.

Plac Solidarności (1)
Plac Solidarności (2)
Plac Solidarności (3)
Plac Solidarności (4)
Plac Solidarności (5)
Plac Solidarności (6)

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.