Czwartek, 26 maja 2022, Filipa, Pauliny, Eweliny

Melania Olędzka

Szczególnie lubi przyrodę

 

Melania Olędzka jest popularną olsztyńską malarką. Tak się składa, że mieszka na terenie SM Pojezierze. Bardzo silnie związaną z miastem i regionem, co widać na przykładzie jej twórczości, gdzie pejzaż warmiński, widoki Olsztyna i okolic są częstymi inspiracjami prac artystki. Częstym tematem obrazów jest architektura – kościoły, kapliczki. Ale, jak można wyczytać z recenzji jej wystawy z roku 2003: „ Szczególnie lubi przyrodę, którą – zwłaszcza krajobrazy regionu Warmii i Mazur - chętnie przenosi  na płótno. Nie ulega modnym wpływom w malarstwie, łączy wartości formalne z realistyczną  informacją. Kładzie nacisk na estetyczne i dekoracyjne walory barwy, eliminując deformacje. Wartością spajającą obraz jest nastrój”.

Z kolei w recenzji z roku 2009 czytamy: „Ekspozycja uwodzi widza swym pięknem(...) Każda praca pani Melanii to sztuka jej wnętrza. Działa na zmysły, wywołuje przeżycia o podłożu estetycznym. Widza zaskakuje zaduma  nad ulotnością chwili i możliwością jej interpretacji. Jest to malarstwo oddające stan ducha artystki - wielki świat sztuki, który dzięki różnorodności barw jest tak fascynujący i urzekający (...). Poprzez taką sztukę człowiek poszerza zakres wiedzy o sobie samym. Jak ta Warmia z królową rzek, jest piękna. Można powiedzieć: tu żyję, pracuję i  wypoczywam.” Dodam, że recenzja, autorstwa Zygmunta Suchenka,  była owocem wystawy z dobromiejskiej Baszcie Bocianiej.

Melania Olędzka  jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, skąd wywodzi się wielu znanych olsztyńskich twórców.  Uprawia malarstwo w technikach: olejnej, pastelowej i akwareli. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach zbiorowych, m.in w. Augustowie,  Oławie, Rytrze, Międzyzdrojach, Bukowinie Tatrzańskiej, Warszawie, Reszlu, Barczewie  i wielokrotnie w Olsztynie. Jej prace zdobią także książki, na przykład cykl akwarel z motywami architektonicznymi Olsztyna i okolic ilustruje, wydany przez Urząd Miasta Olsztyn, przewodnik „Wędrówki po Olsztynie”. Kilka prac zostało wykorzystanych w olsztyńskich kalendarzach.

Prace malarki można spotkać w galeriach Olsztyna, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, nie tylko w Europie, ale także w USA, Kanadzie, nawet w Japonii i Australii. Nie można też zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie osobowości Pani Melanii – jest osobą ogromnie wrażliwą na potrzeby osób niepełnosprawnych, od wielu lat swoimi pracami wspiera różne imprezy charytatywne.

Melania Olędzka

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.