Niedziela, 13 czerwca 2021, Antoniego, Lucjana, Gracji

Świećmy oszczędniej!

Wprawdzie Polacy to nie Szkoci, ale rosnące ceny wody, ropy, energii elektrycznej sprawiają, że również mieszkańcy kraju nad Wisłą zaczynają nie tylko oglądać złotówkę z dwóch stron, ale poszukiwać ekonomicznych sposobów posługiwania się sprzętem AGD
i oświetleniowym w swoich domach. Możliwości są, bo wystarczy przecież tylko skalkulować, że jedna żarówka 100 watowa o 20 procent zużywa mniej energii niż dwie żarówki 60 watowe zainstalowane w jednym pomieszczeniu.

Coraz popularniejsze stają się energooszczędne świetlówki kompaktowe, zalecane do pomieszczeń, w których przez dłuższy czas przebywamy korzystając z oświetlenia. Zaletą takich świetlówek jest fakt, iż są one bezpośrednimi zamiennikami żarówek głównego szeregu. Żywotność świetlówek kompaktowych mieści się w zakresie od 6000h do 15000h. Jest tylko jeden problem, a mianowicie większość z nich nie nadaje się do stosowania w oprawach zamkniętych, gdyż używanie świetlówki w takiej oprawie znacząco skraca jej żywotność. Technologie jednak rozwijają się i już teraz niektóre świetlówki posiadają własną obudowę rury fluorescencyjnej zmniejszającą luminację i poprawiającą walory estetyczne.

Dostępne na rynku świetlówki zalicza się do klas energetycznych A lub B. Ich zaletą jest niższa cena będąca efektem tego, iż w jej skład nie wchodzi cena układu zapłonowego. Świetlówki te mają większą gamę dostępnych temperatur barwowych. Są bardziej ekologiczne, ponieważ w procesie eksploatacji nie marnujemy układów zapłonowych, jak to ma miejsce w przypadku zużytych świetlówek pierwszego rodzaju. Produkowane są zarówno świetlówki całkowicie pozbawione jakichkolwiek dodatkowych urządzeń jak i z wbudowanym samym zapłonnikiem, który i tak musiałby być wymieniony podczas wymiany świetlówki gdyby został zastosowany oddzielnie. Takie modele wymagają opraw wyposażonych jedynie w statecznik.

Poniższa tabelka wyraźnie pokazuje energooszczędne zalety świetlówek kompaktowych. Warto to rozważyć przy organizacji oświetlenia w naszych domach.

 

Porównanie pobieranej mocy żarówek głównego szeregu i świetlówek kompaktowych ze zintegrowanym układem zapłonowym o zbliżonym strumieniu świetlnym

 

żarówka

świetlówka kompaktowa

25 W

5-6 W

40 W

7-8 W

60 W

11–13 W

75 W

15–16 W

100 W

18-21 W

150 W

35-42 W

 

Tekst opracowano na podstawie informacji z Wikipedii

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.